J9151-69101 HP ProCurve x132 10Gbps Single-mode Fiber 10km 1310nm SFP+ Transceiver
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: J9151-69101
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 10Gbps
- SFP+
- 10GBase-LR
- Single-mode Fiber
- 10km 1310nm
- Transceiver Module
- Retail Part #: J9151A
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
ProCurve Gigabit Ethernet Transceiver is a 10-Gigabit transceiver in SFP+ form-factor that supports the 10-Gigabit LR standard, providing 10-Gigabit connectivity up to 10 km on single-mode fibre.
Transceiver | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SFP+ |
| Product Name: | ProCurve 10-Gbe SFP+ LR Transceiver |
| Application / Usage: | Data Networking |
| Interfaces / Ports: | 1 x LC 10GBase-LR Full-duplex |
| Media Type Supported: | Optical Fibre |
| Data Transfer Rate: | 10Gbps |
| Data Link Protocol: | 10 Gigabit Ethernet |
| Network Technology: | 10GBase-LR |
| Optical Wavelength: | 1310 nm |
| Distance Supported: | 10 km |
| Fiber Mode Supported: | Single-mode |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.71 oz |
| Height: | 0.5 in |
| Depth: | 2.2 in |
| Width: | 0.6 in |
Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | Server/Workstation |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Compatibility | HP ProLiant DL360p Gen8/SE | HP ProLiant DL380p Gen8 |
| HP ProLiant SL4540 Gen8 | ||